Friidrottsläger
Förra helgen hade 10/11-gruppen ett intensivt och roligt läger som sträckte sig över både lördagen och söndagen.
Lördagen bjöd på fullt fokus på längdhopp, diskus, sprint och stafett – imponerande insatser av alla!
Söndagen startade de med en gemensam frukost innan de gav sig ut på 8,5 km löpning i friska luften. Därefter fick de en inspirerande föreläsning av Marie Dygd om mental hälsa och hur den påverkar träning och resultat, innan dagen avslutades med en riktigt god lunch.
När ledarna frågade ungdomarna vad som varit bäst svarade de: att få vara tillsammans och göra roliga saker! Träning, “Bäst i test”, lekar i gympasalen och matlagning ihop – en helg att minnas!
”Tack till Garmin Sweden Technologies AB, Uddevalla som fixade så vi fick en givande timma om mental hälsa med Marie Dygd